Полезно
Колко е животът на панелните блокове и крият ли те рискове
Девет идеи за безплатна декорация
Нагоре – надолу. Накъде ще тръгнат цените на недвижимите имоти.
Разводът и ипотеката на жилището
Осем тенденции при имотите за 2016 година
Имоти под наем - пазете се от измамни оферти и брокери!
Когато продавате жилище
Когато купувате жилище
Стара София или Нова София
Как да се избегнат четирите най-чести грешки при ремонта на жилище
Пет причини да наемем обзаведен апартамент
Колко е животът на панелните блокове и крият ли те рискове
Огромна част от жилищата у нас са панелно строителство и в тях живеят почти 1/5 от българите. Като се има предвид, че първите панели са построени около 1960, а последните - около 1990, съвсем естествено в обществото се вихри спор за годността и остатъчния живот на панелните жилища. Мненията варират от „панелът е най-сигурната конструкция" до „взривявайте ги веднага". Разбира се, както във всяка друга сфера, така и тук крайностите не отразяват реалността.
Особености на панелното строителство
При този тип конструкция всяка част - стени, подове, тавани - са произвеждани предварително в така наречените домостроителни комбинати. Панелите представляват стоманобетонни плоскости. В готов вид те се монтират един за друг чрез заваряване на оставените предварително армировъчни връзки. Заварките се обмазват с противокорозионни продукти и се заливат с бетон. Конструкцията е гъвкава и при земетресения многократно е доказвала високата си устойчивост. Най-типични са двустайните и тристайни апартаменти.
Разбираемо е защо здравината на блоковете, панелно строителство, зависи основно от здравината на заварките между панелите. Колко качествено са били направени те? Това е трудно да се установи със задна дата. От една страна производството и монтажът са били строго контролирани, твърди се, че тези заварки са били изпълнявани от най-добрите заварчици. От друга - голяма част от панелите са строени от трудови войски, състоящи се преобладаващо от слабограмотни войници. Говори се за вестници, използвани за уплътняване, и за топлопроводни тръби, слепени с маджун, вместо чрез заварка. Съвсем отделен въпрос е доколко са корозирали през годините при конкретните експлоатационни условия.
Колко години годност има панелът
Специалисти, осъществявали панелното строителство, разказват, че при социализма имало наредба, в която амортизационният срок на годност на сглобяемите панелни блокове бил определен на 70 години. Но на много места ще срещнете посочен срок на годност 50 години, а на други - 100.
Къде е истината?
Може и да е имало някога наредба, която да е определяла годността на панела на 70 години. Но според действащата Наредба №3 от 21 юли 2004 г. за основните положения за проектиране на конструкциите на строежите и за въздействията върху тях „проектният експлоатационен срок на конструкции на жилищни, обществени, производствени и други сгради и съоръжения" е 50 години. Срокът е валиден за всички типове строителство - включително тухла и панел (ако някой реши да строи отново по този начин).
Това не означава, че съответните сгради ще паднат на 50тата година от построяването си и за един миг ще изчезнат най-масовите двустайни и тристайни апартаменти у нас. Означава само, че остатъчният им живот ще бъде силно намалял и ще са необходими сериозни мерки по поддръжката им.
Има ли разлика между гаранционен срок, срок на годност и живот на панела
Въпреки че когато четете разпалените спорове по форумите или изказвания на различни специалисти по темата, може да останете с впечатление, че става дума за едно и също, оказва се, че понятията са доста различни. За срока на годност вече стана дума.
Какво е гаранционен срок на сграда
Това е времето, в което изпълнителят поема ангажимента да отстрани така наречените скрити дефекти за своя сметка. Безсмислено е да се говори за гаранционен срок при панела. Дори за новите сгради актуалната Наредба № 2 от 31 юли 2003 г. за въвеждане в експлоатация на строежите в Република България и минимални гаранционни срокове за изпълнени строителни и монтажни работи, съоръжения и строителни обекти предвижда „за всички видове новоизпълнени строителни конструкции на сгради и съоръжения, включително и за земната основа под тях - 10 години".
Продължителността на живот на една сграда
Тя е различна във всеки отделен случай и съвсем не зависи само от конструкцията на сградата, използваните материали, качеството на строителството. В много голяма степен се определя от качеството на поддръжката ѝ. Така може да се окаже, че при добри грижи панелът е с по-дълъг живот от тухлено строителство на същите години.
Как може да бъде удължен животът на панела
Поради масовостта на жилищата, панелно строителство, това е въпрос който вълнува мнозина - не само собственици, но и такива, които тепърва искат да купят двустайни и тристайни апартаменти - панел.
Понеже основният проблем при него идва от възможността за корозиране на заварките, препоръчително е преди края на срока на годност те да бъдат обследвани, при нужда - разкрити и обновени - включително антикорозионно защитени. На практика - в това се състои и същинското саниране на блоковете-ветерани. Така са постъпили в Германия и в други страни, където обаче панелът е останал общински. С колко точно това удължава годността му? При всички случаи за още няколко десетилетия - поне за още едно поколение.
Санирането, такова, каквото се случва у нас, повишава енергийната ефективност на панелните апартаменти, но няма пряка връзка с удължаване живота на панела. Разбира се, изолацията защитава здравите заварки от влиянието на климатичните условия, но само здравите - няма отношение към вече корозиралите и към тези с лошо качество.
Смяната на В и К инсталацията е другият съществен фактор за удължаване годността на панела. Постоянните течове водят до корозия. Особено опасно е, когато течовете и проблемната канализация мокрят непрекъснато основите и предизвикват слягане на почвата. Това е рисково и наистина създава условия за преждевременно разрушаване не само на панелното строителство.
Задължителни са периодичните ремонти на покрива и поддръжката на външните стени. Най-добре е те да се топло- и хидроизолират, за да е защитена конструкцията като цяло и заварките в частност. Всяко премахване на стени, колони и трегери отслабва чувствително надеждността и намалява устойчивостта и сигурността на панелните сгради.
Все пак - струва ли си да купите панел? Зависи как са се грижили за него. Проучете добре обстоятелствата, преди да вземете решение!